Nowości:

Objawy mononukleozy

Objawy mononukleozy

Objawy mononukleozy.

W większości przypadków mononukleoza przebiega bezobjawowo, kiedy już jednak choroba zaatakuje z całą mocą wśród najczęstszych objawów mononukleozy wyróżnia się: zmęczenie, osłabienie, ból gardła (podobne do bakteryjnego zapalenia migdałków), ból głowy, utrata apetytu, wysypka, gorączka powyżej 38 °C, powiększenie węzłów chłonnych na szyi i pod pachami, a niekiedy powiększenie śledziony i wątroby.

Mononukleoza przewlekła.

Choroba może także przybrać formę przewlekłego zespołu mononukleozy, który objawia się jako zespół przewlekłego zmęczenia. Mononukleoza przewlekła charakteryzuje się trudnościami w koncentracji, uczuciem ciągłego zmęczenia, a także obniżeniem aktywności życiowej.

Mononukleoza – wysypka.

W niektórych przypadkach nieprawidłowego zdiagnozowania mononukleozy występuje dość charakterystyczna wysypka podobna swoim obrazem do różyczki. Wysypka spowodowana jest kuracją antybiotykową (z grupy penicylin), która stanowi sygnał o konieczności wykonania dalszych badań i natychmiastowego odstawieniu leku, aby nie spowodować powikłań.